Poradna

Konzultujte s odborníky

Chcete prodat starožitné hodiny, ale nevíte, jakou mají hodnotu a komu prodej svěřit? Nebo chcete naopak do starožitnosti investovat, ale neorientujete se na trhu? Bojíte se nákupu či prodeje po internetu? Odborníci z Asociace starožitníků ČR vám rádi poskytnou bezplatnou konzultaci, ve své poradně vždy druhou středu v měsíci od 15.00 do 17.00 hod., v Klubu starožitníků, Valentinská 7, Praha 1. Využít můžete i možnost bezplatného poradenství v průběhu veletrhů starožitností Antique, které se konají pravidelně na jaře a na podzim v Praze.

Zejména seniorům nabízejí někdy odkup jejich movitostí překupníci a falešní obchodníci se starožitnostmi. Navazujeme proto spolupráci s Nadací Krása pomoci Taťány Kuchařové a jako její odborný partner se chceme podílet na zvyšování povědomí a informovanosti o hodnotě starožitností, abychom takovým případům předcházeli.

Naši odborníci

Ing. Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků ČR

Ing. Jan Neumann
  • Soudní znalec, starožitník, numismatik
  • Zakládající člen kolínské numismatické pobočky v roce 1966, zakladatel a spolumajitel první soukromé československé aukční společnosti Antikva Nova Praga (1989 – 1996), zakladatel společnosti Meissner - Neumann, aukční dům (1997 – 2012)
  • Člen přípravného výboru a zakládající člen Asociace starožitníků – 1991
  • Iniciátor přípravného výboru, zakládající člen a předseda komory aukčních síní, rok 2001
  • Člen C.I.N.O.A. (mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly)

Ing. Simona Šustková, viceprezidentka Asociace starožitníků ČR

Ing. Simona Šustková
  • Spolumajitelka Starožitností ALMA a aukčního domu Valentinum VII.
  • Dlouholetá viceprezidentka a prezidentka Asociace starožitníků
  • Odborná lektorka Rudolfinské akademie AS se zaměřením na textilie, kroje, gobelíny a hračky
  • Autorka odborných textů o starožitnostech (Xantypa, Royal report atd. – sklo, porcelán, šperky, bronzy, stříbro a jiné)
  • Členka C.I.N.O.A.

Asociace starožitníků ČR dlouhodobě spolupracuje s řadou dalších odborníků specializujících se na oblast výtvarného umění, starožitností, restaurování nábytku a jiné.


Nové dotazy

  • 12. 5. 2014

    Je možné se někde na jednom místě dozvědět o nabídkách všech aukčních domů, nebo musím jít po jednotlivých aukcích?

    Jediným českým portálem, který shromažďuje data z více aukčních domů, je ART+ (www.artplus.cz). 

  • 11. 4. 2014

    Vždycky jsem se amatérsky zajímala o umění a doslechla jsem se, že je u vás možné dálkově studovat. Mohou se přihlásit i lidé zvenčí, tedy nejen obchodníci se starožitnostmi?

    Určitě ano, dvouleté rekvalifikační studium na Rudolfinské akademii, kterou Asociace starožitníků ČR pořádá, je určeno jak starožitníkům, tak soukromým sběratelům, kteří se o umění zajímají. Každý rok se nám hlásí kolem sedmdesáti zájemců a jsou mezi nimi lidé s různým povoláním. Často přicházejí i senioři, kteří se starožitnostem věnovali jako koníčku a v penzi mají čas a chuť rozšířit si vzdělání v téhle oblasti.  

  • 1. 4. 2014

    Už jsem koupila pár starožitných kousků na Aukru, chystáme se ale do nového domu koupit nějaký hodnotný obraz a nechceme riskovat. Na obíhání starožitností čas bohužel nemáme. Existují speciální weby, kterým se dá důvěřovat?

    Nevím, v jaké cenové relaci obraz hledáte. A pravda je, že i starožitníci jdou s dobou a v současnosti již webové stránky zaměřené na prodej starožitností fungují, například webový portál www.antikpraha.cz., kde najdete velké množství nabízených starožitností. Populární servery typu eBay.com či Aukro.cz vyžadují velkou obezřetnost, protože na nich končívají méně kvalitní předměty, o které neměly zájem aukční domy. Obecně platí, že podíl falz je tu vyšší než v kamenných prodejnách, kde si starožitníci ve velké konkurenci dávají dobrý pozor na vše, co nabízejí. Ať už si vyhlédnete konkrétní obraz kdekoliv, určitě doporučujeme, abyste ho před koupí ukázali odborníkovi. Z pouhého obrázku na internetu nebo fotografie totiž ani zkušený odborník nebo sběratel nepozná, zda se jedná o originál, nebo falzum.